FORUM HANIMEFENDİLER
mekik çiçek yapılışı 8cauba11
FORUM HANIMEFENDİLER
mekik çiçek yapılışı 8cauba11
FORUM HANIMEFENDİLER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM HANIMEFENDİLER

FORUM HANIMEFENDİLERHoş geldin, .
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Mesaj Sayınız: 0

AnasayfaKapıLatest imagesKayıt OlGiriş yapupload

mekik çiçek yapılışı

4 posters
YazarMesaj
Adminiçe
YÖNEETİCİ
YÖNEETİCİ
Adminiçe

mekik çiçek yapılışı Empty
MesajKonu: mekik çiçek yapılışı   mekik çiçek yapılışı Icon_minitimeSalı Ocak 26, 2010 2:10 pm

mekik çiçek yapılışı 89310489
mekik çiçek yapılışı 64893021
çiçeğe gelince havlu kenarı yapılacaksa aradan yürütülen ip yerine misina kullanılıyor. yemeniye yapılacaksa 2 kat ip kullanbilirsiniz. ben oya altına kullanılan kalın floş kullandım. önce çift mekik-2 deki örneği yapıyoruz. pembe ip ile ben 9 ilmek 1 yaprak 9 ilmek yaptım. bordo iple de 5 ilmek 5 yaprak (yapraklar arasına 1 ilmek) 5 ilmek yaptım.
mekik çiçek yapılışı 21505061
mekik çiçek yapılışı 56131459
mekik çiçek yapılışı 89245052
mekik çiçek yapılışı 89245052
son pembeden sonra bordo iple bir ilmek atın( pembenin U şeklini alması ve bordo ipi geçirmek için).
sonra bordo ve beyaz ipi ikisini birlikte elimize dolayıp pembe iple 1-2 ilmek atıp çok küçük bir yaprak yapıyoruz ve tekrar 9-10 ilmek atyoruz. (ben 4 ilmek 1 yaprak yaptım ama dibinden birleştirme yapacaksanız 1-2 ilmek yeterli). böylece çiçeğin sapı yapılmıl oluyor.
mekik çiçek yapılışı 68905356
mekik çiçek yapılışı 63974611
beyaz ipi orta ve yüzük parmağımıza sarıyoruz, baş ve işaret parmağımızla iki ucunu sıkıyoruz. sonra bir ilmek atıyoruz. önce alttan üste sonra üstten alta. (ilk ilmeği elimize doladığımız ipin ikisinden birden geçirerek atıyoruz. bazı örneklerde bu şekilde 4-5 ilmek atılıyor örneğin havlu kenarı yaparken).
mekik çiçek yapılışı 39441936
daha sonra ilk önce bize sol taraftaki ipe önce alttan üste sonra üstten alta doğru 1 ilmek atıyoruz sonra da sağ tarftaki önce alttan üst sonra üstten alta 1 ilmek atıyoruz. böylece çiçeğimizin içindeki sarmalara başlıyoruz. ilk ilmekler daha sıkı olacak yani çiçeğin yaprağını yavaş yavaş açıyoruz.
mekik çiçek yapılışı 29806836
mekik çiçek yapılışı 26288205
bir ilmek soldaki ipe bir ilmek sağdaki ipe olacak şekil de içini dolduruyoruz. doldururken de aradaki ip uzunluklarını yavaş yavaş artırıyoruz. ben göz kararı doldurdum sayması zor oluyor. en son sağ taraftaki ipe 1 ilmek atıp sarma işini bitiriyoruz.
mekik çiçek yapılışı 22450469
mekik çiçek yapılışı 88986730
sarma işi bitince üstünün yapraklı kısmını yapmaya başlıyoruz. elimizin pozizyonunu hiç bozmadan pembe mekiği yukarı doğru çekiyoruz ( sarmanın sol tarafını elimizle biraz aşağı iterek sıkıştırıyoruz pembe ipin boyunu ayarlamak için) yukarı çekip ip boyunu ayarladıktan sonra pembe iple elimizin sol tarafındaki ipin üzerine alttan üste doğru yarım ilmek atıp pembe ipin boyunu ayarladıktan sonra üstten alta da yarım ilmek atarak 1 ilmeği tamamlıyoruz.(alttan üste bir atış yarım ilmek oluyor üstten altada bir atış yarım ilmek oluyor. ancak bir alttan bir üstten atış tam 1 ilmek oluyor). böylece aşağıdaki pembe ip yukarı çıkmış oluyor. sonra pembe iple 1 ilmek daha attıktan sonra alt kısımdaki bordo U nun ortadaki yaprağından tığı geçirip pembe ipi yaprağın içine çekip mekiği bu pembe ipin arasından geçirip çiçeği alttaki örneğe sabitliyoruz. sonra pembe mekikle 1 ilmek daha yapıp 10 yaprak (yaprak aralarında 1 ilmek olacak şekilde) ve 3 ilmek atıp (son yapılan yaprakla birlikte 3 ilmek) tamamlıyoruz.
mekik çiçek yapılışı 97345472
mekik çiçek yapılışı 88422440
ilmekleri sol tarafa doğru sıkıştırıyoruz ve yaprağı parmaklarımızın arasına sıkıştırarak elimize doladığımız beyaz ipin alttaki ucunu aşağı doğru çekiyoruz. yaprağı ipi çekerken düzeltiyoruz. yaprağın kenarlarını çekerek düzeltiyoruz ve az daha çekip sıkıştırıyoruz yaprağımızı il yaprak bitti.

ALINTIDIR
https://taha2007.yetkin-forum.com
adige_nisa
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE
adige_nisa

MesajKonu: Geri: mekik çiçek yapılışı   mekik çiçek yapılışı Icon_minitimeÇarş. Ocak 18, 2012 10:44 pm

selamlar. bu örneğin açıklamasını hiçbir yerde bulamadım sizde bulunca hemen üye olup teşekkür etmek istedim. iyi çalışmalar tekrar teşekkürler.
hayalim
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE
hayalim

MesajKonu: Geri: mekik çiçek yapılışı   mekik çiçek yapılışı Icon_minitimeC.tesi Haz. 16, 2012 10:57 pm

cok güzelmiş ellerinize sağlık
tunay20
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE
tunay20

MesajKonu: Geri: mekik çiçek yapılışı   mekik çiçek yapılışı Icon_minitimePtsi Ara. 01, 2014 12:24 pm

slm neden resimlr görnmyr

mekik çiçek yapılışı
1 sayfadaki 1 sayfası